۲۲ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۲۲, ۱۳۹۹

چرا برگ درختان در پاییز قرمز می‌شود؟

۰ Comment

چرا برگ درختان در پاییز قرمز می‌شود؟

مطالعات دقیق روی هزاران درخت سیب این باور را تقویت کرده است که قرمزی رنگ برگ‌های این درختان علامتی هشدار دهنده برای حشراتی است که باید در جست‌وجوی سرپناه زمستانی باشند. به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس تئوری که نخستین بار از سوی بیولوژیست فقید انگلیسی دبلیو . دی . هامیلتون ارائه شد …

برگ‌های محتوی رنگدانه‌های قرمز نشانه آشکاری از سلامت گیاه است و شاخصی است که نشان می‌دهد درخت دارای انرژی کافی برای پر کردن برگهای آینده از مواد سمی غیر اشتهاآور است.

وی خاطر نشان کرد: برگ قرمز رنگ نیازمند تولید رنگدانه‌های جدید موسوم به آنتوسیانین‌ها است.

گروه دیگری از پژوهشگران نشان می‌دهند که این رنگدانه‌ها ممکن است از درختان در برابر اثرات زیانبار خورشید محافظت کنند.

البته هامیلتون ادعا می‌کرده است، حفاظت نوری نمی‌تواند توجیه مناسبی برای دلیل قرمز شدن برگ برخی از درختان در پاییز هر سال باشد در حالی که درختان دیگر تغییر رنگ نمی‌دهند.

دکتر مارکو آرچتی، یک بیولوژیست تکاملی در دانشگاه آکسفورد ادعای دیگر هامیلتون را مورد آزمایش قرار داد.

وی می‌گوید: اگر گونه‌هایی را که در پاییز تغییر رنگ می‌دهند جدا کرده و اجازه دهیم که بدون وجود حشرات تکامل یابند، این گونه‌ها دیگر نیازی به تغییر رنگ در پاییز نخواهند داشت.

آرچتی برای اثبات فرضیه خود روی گونه‌های مختلف درختان سیب در انگلیس آزمایش کرده است، اما برخی از پژوهشگران یک نظریه دو گانه را ارائه کرده‌اند مبنی بر این که این قرمز شدن برگ درختان هم به منظور هشدار دادن به آفتها و حشرات و هم برای محافظت در برابر نور خورشید است، با این حال تئوری هشدار به آفت‌ها تقریبا اثبات شده است.