۰۱ دی ۱۳۹۸
دی ۱, ۱۳۹۸

عمل ترمیمی بینی

۰ Comment

عمل ترمیمی بینی

هدف از انجام عمل ترمیمی بینی ، بازسازی و اصلاح ایراداتی است که در حین جراحی بینی اولیه به وجود آمده است. مشکلات بسیاری هم چون انحراف ، کجی ، غیرقرینگی حفره های بینی ، سر بالایی نوک بینی و غیره با انجام جراحی ترمیمی بینی برطرف می شود.

بیمارانی که قصد انجام جراحی ترمیمی بینی را دارند ، باید در انتخاب جراح بینی بسیار دقت کنند ؛ چرا که عمل ترمیم بینی نسبت جراحی اولیه بینی ، محدودیت های بسیاری داشته و ممکن است جراح بینی را با مشکلات بسیاری رو به رو کند ؛ از این رو میزان مهارت و تجربه جراح زیبایی بینی ، در نتیجه جراحی ترمیمی بینی بسیار تاثیر گذار است.

علاوه بر آن بیماران باید نکات بسیاری را در نظر بگیرند ، برای مثال ممکن است بینی آنان توانایی تحمل جراحی دیگر را نداشته باشد ، بنابراین آن ها باید از انجام جراحی بینی ثانویه صرف نظر کنند.

سوالات رایج عمل ترمیمی بینی
چه مدت باید از زمان اولین عمل جراحی بینی بگذرد تا بتوان عمل ترمیمی بینی را انجام داد ؟

یکی از سوالاتی که بیشتر بیماران می پرسند این است که اگر یک بار بینی خود را عمل کنند آیا امکان عمل مجدد یا رویژن وجود دارد یا خیر .

در پاسخ به این سوال باید گفت که این امکان وجود دارد اما باید زمان لازم از عمل جراحی اولیه سپری شده باشد .

به طور میانگین ۸ تا ۱۰ درصد از کسانی که عمل جراحی بینی را انجام می دهند ممکن است نیاز به عمل جراحی مجدد یا رویژن داشته باشند و زمان لازم برای عمل مجدد معمولا یکسال بعد از عمل جراحی اولیه تخمین زده می شود چرا که بینی بعد از عمل شدن باید فرآیندی را طی کند تا نتیجه جراحی اولیه مشخص شود .

در چه صورتی نیاز به جراحی ترمیمی بینی داریم ؟

اسکلت بینی به اندازه کافی محکم نشده و نوک بینی افتاده است که در این صورت توسط یک جراح مجرب می توان مشکل را برطرف کرد .

قوز بینی کاملا برداشته نشده ، این مشکل نیز به راحتی توسط جراح قابل حل خواهد بود .

انحراف بینی هنوز برداشته نشده یا بینی هنوز کج است که این مشکل نیز قابل اصلاح است .

بافت های بینی بیش از حد برداشته شده است ، پشت بینی بیش از حد فرورفته و یا بینی بیش از حد سر بالا شده است که اصلاح کردن این موارد نیاز به یک جراح مجرب دارد و نتایج این عمل ها همیشه قابل پیش بینی نیستند اما در صورتی که امکان اصلاح وجود داشته باشد برای این گونه موارد معمولا اسکلت بینی را به وسیله غضروف ها و یا استخوان های خود بیمار تقویت می کنند که معمولا از غضروف های لاله گوش و یا دنده ها استفاده می شود .

زمانی که آسیب دیدگی مربوط  به پوست بینی باشد ترمیم بسیار مشکل و حتی غیر ممکن است که البته این موارد بسیار کم دیده می شود .

زیاد بودن فاصله سوراخ های بینی ، مشکلات تنفسی ، ناراضی بودن بیمار از عمل جراحی اولیه ، کج شدن استخوان های بینی به دلیل ضربات فیزیکی و … از جمله عواملی هستند که برای برطرف کردن آنها ممکن است به جراحی مجدد نیاز باشد .

جراحی مجدد تا چه حد موثر واقع می شود ؟

از آنجا که عمل ترمیمی بینی نیاز به تجربه و تخصص بیشتری نسبت به جراحی اولیه دارد ، انتخاب جراح بینی مناسب یکی از مهمترین عوامل در میزان موثر بودن عمل ترمیمی به شمار می آید .

یکی دیگر از عواملی که  در میزان موثر بودن عمل ترمیمی نقش دارد نوع پوست بینی و یا نوع  مشکل ایجاد شده می باشد که در مورد پوست بینی باید گفت پوست هایی با ضخامت معمولی (نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم ) بهترین کاندید برای عمل ترمیمی به شمار می آیند و مشکترین عمل ، مربوط به افرادی است که پوست آنها در ناحیه پره ها و سوراخ های بینی ، بیش از حد برش خورده باشد .

علاوه بر این موارد ، صبر و شکیبایی بیمار در سپری شدنِ زمان لازم برای ترمیم ، یکی از عوامل مهم در عمل ترمیمی به شمار می آید .

عمل ترمیمی بینی به کدام یک از روش های باز و بسته انجام می شود ؟

انتخاب کدام یک از روش های بسته و باز ، توسط جراح زیبایی بینی بسته به میزان ایرادات بینی انجام می شود.

آیا امکان انجام عمل جراحی ترمیمی بینی با بی حسی موضعی وجود دارد ؟

بله ، در بسیاری از مواقع میزان ایرادات بینی بسیار کم بوده و با بی حسی در داخل مطب قابل انجام خواهد بود ؛ برای مثال جراح زیبایی بینی می تواند در داخل مطب با سوهان کشی اقدام به رفع قوز بینی بیماران کند.

آیا جراحی ترمیمی ثانویه نسبت به جراحی بینی اولیه دشوارتر است ؟

عوامل بسیار زیادی هم چون پوست بینی ، میزان غضروف های باقی مانده بینی ، حساسیت بیماران و غیره در دشواری جراحی ترمیم بینی تاثیر گذار بوده و سبب افزایش حساسیت عمل ترمیم بینی می شوند.

هزینه جراحی عمل ترمیمی بینی چقدر است ؟

همانطور که می دانید هزینه جراحی بینی ثانویه نیز هم چون هزینه جراحی بینی اولیه ، بسته به پارامترهای بسیاری متفاوت بوده و پس از معاینه توسط جراح بینی مشخص می گردد.

تکنیک های مورد استفاده در جراحی بینی ثانویه نسبت به اولیه متفاوت می باشد ؟

تکنیک های هر دو جراحی بینی اولیه و ثانویه ، یکسان است ؛ تنها تفاوت میان آن دو این است که جراح زیبایی بینی برای انجام جراحی ترمیمی بینی ، بر روی بازسازی بینی تمرکز می کند.