۲۶ فروردین ۱۳۹۸
فروردین ۲۶, ۱۳۹۸

شما چه روحیه ای دارید و شغل مناسب شما چیست؟

۰ Comment

شما چه روحیه ای دارید و شغل مناسب شما چیست؟

هر فردی با توجه به دانش و علمی که دارد باید شغل مناسب خود را انتخاب کند مثلا کسی که ذهن محاسبگری دارد مناسب امور مالی و حسابگری است و کسی که ذوق و هنر کارهای گرافیکی را دارد باید در همان حیطه وارد شود اما آیا چگونه تشخیص دهیم که کدام شغل مناسب علم و روحیه ما است


شغل مناسب شما

روانشناسان می‌گویند ورزشکارها، هنرمندها، تراشکارها و هر شغل دیگری که به ذهن‌تان می‌رسد آدم‌های باهوشی هستند. آنها می‌گویند تست‌های سنتی روان‌شناسی که بهره هوشی (IQ) را می‌سنجند فقط توانایی‌های منطقی ـ ریاضی، زبان‌شناختی و تا حدی عملی ما را می‌سنجند. در صورتی که بسیاری از توانایی‌های دیگر در آدمیزاد وجود دارد که به معنای واقعی نشان‌دهنده هوش است.

یعنی می‌توانند برای سازگار‌شدن با موقعیت‌های جدید به کار ما بیایند، اما کاملا فراموش شده‌اند.بر همین اساس نظریه‌پرداز جدیدی به نام گاردنر می‌گوید هوش‌های متنوع‌تری در آدمیزاد وجود دارد. او هفت نوع هوش در آدمیزاد شناسایی کرده است: ‌زبان‌شناختی، تصویری، موسیقایی، بدنی، منطقی، میان‌فردی و درون‌فردی.

گاردنر می‌گوید اگر ما بتوانیم رشته تحصیلی و شغل ‌مان را بر اساس نوع هوش‌مان انتخاب کنیم، رضایت بیشتری از زندگی‌مان خواهیم داشت. اما چطور می‌شود نوع هوش‌مان را تشخیص دهیم و بر اساس آن، چه رشته‌های تحصیلی و شغلی را انتخاب کنیم.هوش‌زبان‌شناختی هر نوع توانایی ذهنی که به کلمه‌ها ربط داشته باشد، نشان‌دهنده هوش‌زبان‌شناختی است. با این حساب کسانی که اطلاعات عمومی زیادی دارند، می‌توانند با کلمه‌ها بازی کنند، شعر می‌گویند و داستان می‌نویسند هوش زبان‌شناختی بالایی دارند.
شغل مناسب شما
تحقیقات نشان داده است: مهمترین عوامل رضایت شغلی ارتباط با همکارها و کارفرما،
نشانه های هوش شناختی بالا چیست؟

نشانه‌ها: ۱ـ کتاب‌ها برایش خیلی مهم است.۲ـ می‌توانند قبل از خواندن، صحبت‌‌کردن یا نوشتن، کلمات را در ذهن‌شان بشنوند.۳ ـ کلمات را وقتی از رادیو می‌شنوند بیشتر درک می‌کنند تا وقتی که تلویزیون تماشا می‌کنند.۴ـ از سرگرم‌ کردن خود و دیگران با لغاتی که تلفظ سخت یا بی‌معنی دارند لذت می‌برند.۵ـ موقع رانندگی بیشتر از توجه‌‌کردن به مناظر، خواندن نوشته‌های بیلبوردها برایشان جذاب است.۶ ـ موقع حرف‌‌زدن بیشتر از چیزهایی که شنیده یا خوانده‌اند استفاده می‌کنند.

چه شغل ‌هایی به دردشان می‌خورد؟

کتابدار، مسئول بایگانی، متصدی (موزه، کتابخانه، نمایشگاه و…)، ناشر، مترجم، نویسنده یا گوینده رادیو و تلویزیون، روزنامه‌نگار، وکیل، منشی و معلم زبان فارسی یا انگلیسی.

هوش منطقی ـ ریاضی کسانی که توانایی انجام محاسبات ریاضی‌شان قوی است، استدلال‌های منطقی را خوب می‌فهمند و البته خوب هم استدلال می‌کنند، بهره بالایی از هوش منطقی ـ ریاضی دارند. معمولا در مدارس ما به این نوع هوش خیلی بها داده می‌شود.
نشانه‌ها هوش منطقی ـ ریاضی چیست؟

۱ـ به راحتی می‌توانند حساب و کتاب‌هایشان را ذهنی انجام دهند. ۲ـ هنوز از بازی‌های علمی یا حل مسائل بغرنج فکری که احتیاج به تفکر منطقی دارند لذت می‌برند. ۳ـ الگوها، ترتیب یا تسلسل منطقی رویدادها را دنبال می‌کنند. ۴ـ معتقدند تقریبا هر مطلبی یک توضیح عقلانی دارد. ۵ـ دوست دارند نقص‌های روشنی را که در گفتار و رفتار مردم و محیط زندگی و محل کار آنها پیدا می‌شود، پیدا کنند.

چه شغل‌ هایی به دردشان می‌خورد؟

حسابرس، حسابدار، مامور خرید، کارگزار بیمه، ریاضیدان، محقق، متخصص آمار، کارشناس سیستم‌های رایانه‌ای، شغل مناسب شما کارشناس مالی، کارشناس فنی، دفتردار، معلم و استاد علوم پایه و تجربی.

هوش جسمی ـ حرکتی

ورزشکارها یک گروه بزرگ از هوشمندان شغل مناسب شما بدنی حرکتی را تشکیل می‌دهند. البته غیر از این گروه کسان دیگری هم هستند که با مهارت‌های حرکتی‌شان می‌توانند پول در بیاورند.
نشانه‌ها هوش جسمی ـ حرکتی:

۱ـ حداقل یک رشته ورزشی را به صورت حرفه‌ای پیگیری می‌کنند.۲ـ برایشان مشکل است که یک مدت‌طولانی بدون تحرک بنشینند.۳ـ بهترین ایده‌ها وقتی به ذهن‌شان می‌رسد که مدت‌طولانی قدم می‌زنند یا می‌دوند یا یک فعالیت جسمی دیگر انجام می‌دهند.۴ـ دوست دارند اوقات فراغت‌شان را در طبیعت بگذرانند.۵ـ هنگام صحبت‌کردن با دیگران خیلی زیاد از حرکات دست یا شکل‌های دیگر زبان بدن استفاده می‌کنند.۶ـ برای این‌که بیشتر در مورد چیزی بدانند باید آن را لمس کنند.۷ـ خودشان را آدم‌های منظم و آراسته‌ای می‌دانند.۸ـ برای آموختن یک مهارت جدید به جای مطالعه‌کردن باید آن را عملی انجام دهند.

چه شغل‌ هایی به دردشان می‌خورد؟

فیزیوتراپیست، شغل مناسب شما فعال در صنعت توریسم، بازیگر، مانکن، کشاورز، مکانیک، نجار، صنعتگر، معلم تربیت بدنی، کارگر کارخانه، ورزشکار حرفه‌ای، محیط‌بان و جواهرساز.

هوش فضایی

هرچه کسانی که از نظر کلامی با‌هوش هستند در ذهن‌شان کلمه دارند، آدم‌های با‌هوش فضایی در ذهن‌شان تصویر دارند. آنها از هر چیزی می‌توانند یک تصویر در ذهن‌شان بسازند. یعنی مثلا اگر شما بگویید عدالت در ذهن آنها ترازو می‌آید. البته این نصف ماجراست. آنها می‌توانند این تصویرها را خلق کنند. یعنی این‌که یک چیز ملموس به عنوان فرآورده هوش تصویری‌شان به شما تحویل دهند.
نشانه‌ها هوش فضایی:

۱ـ وقتی چشمان‌شان را می‌بندند تصاویر تجسمی روشنی را می‌بینند. ۲ـ نسبت به رنگ‌ها حساس هستند.۳ـ گاهی با یک دوربین عکاسی یا فیلمبرداری آنچه را در اطراف می‌بینند، شغل مناسب شما ضبط می‌کنند. ۴ـ از حل پازل‌ها، مازها و سایر معماهای بصری لذت می‌برند.۵ـ خواب‌هایی که می‌بینند کاملا واضح است.۶ـ معمولا می‌توانند در نواحی ناشناخته مسیر را درست پیدا کنند.۷ـ به راحتی می‌توانند تصور کنند اگر یک شیء را از یک دورنمای مستقیم از بالا نگاه کنند آن را چگونه خواهند دید.۸ ـ ترجیح می‌دهند نوشته‌هایی را بخوانند که تصویرهای زیادی دارند.

چه شغل ‌هایی به دردشان می‌خورند؟

مهندس، معمار، نقشه‌کش شهری، گرافیست، دکوراتور داخلی، عکاس، معلم هنر، مخترع، خلبان، کارشناس آثار هنری و مجسمه‌ساز.

هوش موسیقایی

وقتی می‌گویید تقریبا هیچ تفاوتی بین ریتم، زیر و بم، تن صدا و نغمه‌ها درک نمی‌کنید مطمئن باشید هوش موسیقایی پایینی دارید، اما اگر می‌‌توانید صدای سنتور را از بین ملغمه‌ای از سازها تشخیص دهید و می‌فهمید یک نفر دارد فالش می‌خواند، احتمالا هوش موسیقایی بالایی دارید. توانایی‌های موسیقایی را اولین‌بار گاردنر به عنوان یک هوش مطرح کرد.
شغل مناسب شما
برای داشتن شغل مناسب از «توانایی‌های فردیتان» استفاده کنید
نشانه‌ها هوش موسیقایی

۱ـ صدای آوازشان دلنشین است.۲ـ وقتی که یک نت موسیقی اشتباه نواخته می‌شود می‌توانند تشخیص دهند.۳ـ یک ساز می‌نوازند.۴ـ زندگی بدون موسیقی برایشان بی‌ارزش است.۵ـ اگر یک آلبوم موسیقی را یک یا دو ‌بار گوش کنند می‌توانند آن را درست بخوانند.

چه شغل ‌هایی به دردشان می‌خورد؟

نوازنده، سازنده و فروشنده آلات موسیقی، آهنگساز، خواننده، معلم موسیقی و منتقد موسیقی.

هوش میان‌فردی

آدم‌هایی که می‌توانند خیلی خوب و زود با افراد دیگر رابطه برقرار کنند، بخوبی احساسات آنها را تشخیص دهند و درک کنند شغل مناسب شما و البته خوب آنها را مدیریت و رهبری کنند از هوش‌میان‌فردی برخوردارند.

نشانه‌ها

۱ـ از آن آدم‌هایی هستند که دیگران برای مشاوره یا توصیه‌‌گرفتن به آنها مراجعه می‌کنند.۲ـ ورزش‌های گروهی را به ورزش‌های فردی ترجیح می‌دهند. ۳ـ وقتی با مشکلی مواجه می‌شوند به جای حل آن ترجیح می‌دهند از فرد دیگری کمک بگیرند.۴ـ تلاش برای تعلیم دادن یک فرد یا گروه برایشان لذتبخش است و می‌دانند این کار را چطور باید انجام دهند.۵ـ خودشان را یک مدیر خوب می‌دانند.۶ ـ در میان جمع، احساس آرامش و آسودگی می‌کنند.

چه شغل‌ هایی به دردشان می‌خورد؟

سرپرست، مدیر، کارمند اداری، داور، شغل مناسب شما جامعه‌شناس، مردم‌شناس، مشاور، روان‌شناس، پرستار، مسئول روابط عمومی، فروشنده، مسئول آژانس مسافرتی و مدیر روابط عمومی.
هوش‌درون‌فردی چیست

کسانی که خیلی خوب درون خودشان را می‌کاوند شغل مناسب شما و از این درونکاوی برای هدف‌های زندگی‌شان استفاده می‌کنند، هوش درون‌فردی بالایی دارند. این نوع آدم‌ها بسیار مستقل و فردیت یافته‌اند. آنها همه زوایای تاریک وخود، عیب‌ها و توانایی‌هایشان را می‌شناسند.

نشانه‌ها:

۱ـ همیشه اوقات تنهایی‌شان را به فکر‌کردن به مسائل مهم زندگی می‌گذرانند.۲ـ عقایدی دارند که آنها را از جمع مجزا می‌کند.۳ـ سرگرمی یا علاقه‌های ویژه‌ای دارند که برایشان اهمیت زیادی دارد.۴ـ اهداف مهمی در زندگی دارند که همیشه به آنها فکر می‌کنند.۵ـ دیدگاه واقع‌بینانه‌ای نسبت به نقاط ضعف و قوت خودشان دارند.۶ـ خودشان را فردی با اراده یا از لحاظ فکری مستقل می‌دانند.۷ ـ دفترچه خاطرات یا یادداشت روزانه شخصی دارند.
بیشتر بدانید درباره شادترین و کسل‌کننده‌ترین مشاغل چه می‌دانیم؟

مجله فوربز (Forbes) هر سال به معرفی ۱۰ شغل شاد و کسل کننده می‌پردازد.

«خیلی جالب می‌شود اگر این شغل مناسب شما شاد را با مشاغل کسل‌کننده که معمولاً دستمزد خیلی بهتر و شان اجتماعی بالاتری دارند، مقایسه کنیم، نکته قابل‌توجهی که درباره مشاغل کسل‌کننده وجود دارد این است که این افراد نسبتاً سطح بالا ( بخوانید باکلاس) در سلسله مراتب اداری، اسیر هستند. آن‌ها کاری که انجام می‌دهند را مفید نمی‌دانند. سازمانی که برایشان کار می‌کنند، ‌به آن‌ها اهمیت نمی‌دهد و در نتیجه این افراد هم چیز زیادی از سازمان‌شان نمی‌دانند.»
پس چه چیزی باعث رضایت شغلی می‌شود؟

تحقیقات نشان داده است: مهمترین عوامل رضایت شغلی ارتباط با همکارها و کارفرما، تنوع وظایف و امنیت شغلی است. برای داشتن شغل مناسب از «توانایی‌های فردیتان» استفاده کنید-آن خصوصیاتی که شما در آن‌ها بهترین هستید و استعدادهایی که شما را از بقیه جدا می‌کنند. این کار حتی باعث کاهش استرس‌تان می‌شود. افرادی که بیشتر ساعت روز را صرف استفاده از توانایی‌هایشان می‌کنند تا کارشان را به بهترین شکل انجام دهند، احتمالاً کمتر مسائلی مثل نگرانی، استرس، خشم، ناراحتی و یا درد فیزیکی… را تجربه می‌کنند. شغل مناسب شما برای داشتن شغل مناسب شماباید در جایی باشید که با شما مانند یک همکار رفتار شود نه مثل زیردست. نشریه گالوپ در تحقیقی بر رابطه یادگیری، محل کار و سلامتی روانی به نتیجه زیر رسیده است:

یادگیری چیزهای جدید و جالب در طول روز نیازِ روانی مهمی است و یکی از رایج‌ترین ویژگی‌هایی است که همه افراد سالم در اجتماع این نیاز روانی را دارند. یک عامل مهم در محیط کاری سالم این است که مانند همکار و نه زیردست با کارمندان رفتار شود، برای بازدهی و مشغولیت بیشتر کارمندان و همچنین سلامت روحی و جسمی آن‌ها شرایط مناسبی فراهم شود (برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می شود مقاله: ۷ نکته برای کسب رضایت شغلی).

کارهای که بر خلاف آنچه که فکر می‌کنیم باید از آن‌ها دوری کرد؟

مارتین سلیگمن (Martin Seligman) استاد روانشناسی در یوپِن (UPenn)به ما نشان می‌دهد وکلا شاد نیستند:

«محققان دانشگاه جان هوپکین متوجه شدند از ۱۰۴ شغل بررسی شده ۳ شغل اختلالات افسردگی مهمی و قابل‌توجهی را نشان دادند. آمارها نشان می‌دهند که وکلا درصدر لیست قرار دارند و۳/۶ درصد بیشتر از سایر افراد شاغل از افسردگی رنج می‌برند. و همچنین میزان طلاق در میان وکلا، بویژه زنان، بسیار بیشتر از سایر مشاغل است.»