دوست‌دارید در خانه به فرزندتان بیشتر خوش بگذرد؟

خیلی از والدین وقتی می‌خواهند برای فرزندشان اتاقی آماده کنند، یک اتاق مثل بقیه خانه در نظر می‌گیرند، فقط وسایلش کمی کوچک‌تر و رنگی‌تر است و عروسک و اسباب‌بازی هم در آن هست. اما اتاق کودکان جایی است که می‌تواند خیلی هیجان‌انگیزتر از این حرف‌ها باشد.

فرزندتان می‌تواند در اتاقش توی چادر بخوابد، به سقف کره‌های منظومه شمسی را با سفینه‌ها و شهاب‌سنگ‌ها و غیره آویزان کند یا ممکن است یک حوضچه کوچولوی پر آب، تاب یا یک ننوی ساده داشته باشد، هر چه متفاوت‌تر و خلوت‌تر باشد، جا برای خلاقیت و هیجان و بازی بیشتر خواهد بود. در طراحی چنین فضایی، حتما علاقه و استعداد فرزندتان را در نظر بگیرید، نه آرزوهای قدیمی کودکی خودتان را، چون قرار است اتاق او باشد نه شما!

برنامه عکاسی متفاوت
به‌احتمال‌زیاد تابه‌حال عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشان گرفته‌اند را دیده و تحسین کرده‌اید. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشید تا بتوانید عکس‌های متفاوت بگیرید، شما تصمیم بگیرید و اجازه بدهید فرزندانتان با شور و هیجان، در عکس‌هایتان نقش ایفا کنند. می‌توانید عکس‌های زیادی ببینید و از آن‌ها ایده بگیرید. شما فقط از هیجان کودکتان لذت ببرید و عکس بگیرید، بگذارید همه‌چیز را امتحان کند. چند نکته را حتما رعایت کنید:

• لازم است که اول فرزندتان را به این کار علاقه‌مند کنید، نه این‌که وادارش کنید.

• هدف نشان دادن عکس‌ها به دوست و آشنا نیست، تجربه‌ای متفاوت و پرهیجان و لذت ایجاد کردن است. دائم به خودتان یادآوری کنید اگر لازم است!

• نه نیاورید و هر پیشنهادی فرزندتان می‌دهد، رد نکنید. بگذارید خلاقیتش حسابی دست‌به‌کار شود. شاید اولش اصلا عکس‌های خوبی از آب درنیاید، اما کم‌کم او به این موضوع فکر می‌کند، با دقت بیشتری محیطش را می‌بیند، به عکس‌ها توجه می‌کند، ذهنش را به فعالیت وامی‌دارد و به ایده‌های جذاب‌تری می‌رسد. بنابراین، صبور باشید و همراه خوبی برایش باشید. هم خلاقیتش شکوفا می‌شود، هم رابطه دوست‌داشتنی بی‌نظیری بین شما ایجاد می‌شود، هم یاد می‌گیرد پشتکار داشتن به نتیجه‌های بهتر منجر می‌شود و هم اعتمادبه‌نفسش بالا می‌رود.

بازی‌های مجازی- واقعیت مجازی
بخش زیادی از زندگی فرزندان امروزی را رایانه، گوشی هوشمند، انواع کنسول بازی و غیره پرکرده است. حالا هم که دیگر با عینک‌های واقعیت مجازی و مانند آن، دنیای بازی‌های رایانه‌ای کاملا در حال تغییر کردن است. نمی‌توانیم چشم‌مان را روی آن ببندیم، بهترین راه این است که خودمان بهترین‌ها را برای فرزندمان انتخاب کنیم.

برخلاف باور بسیاری، بازی‌های رایانه‌ای همگی خشن یا برای وقت تلف‌کردن نیستند. بسیاری از این بازی‌ها برای تقویت قدرت مغزی انسان طراحی‌شده‌اند و مهارت‌هایی مثل حل‌ مسئله، حفظ تعادل، توجه به جزییات، تمرکز، کنترل واکنش‌های تکانه‌ای، قدرت تصمیم‌گیری و غیره را تقویت می‌کنند. به‌علاوه، در خانه‌های آپارتمانی کوچک مگر چقدر جا برای خیال‌پردازی و بازی‌های قدیمی هست؟ بازی‌های مجازی دنیای تازه‌ای را به دنیای معمول بچه‌ها اضافه می‌کنند. در این مورد چند نکته را با حساسیت ویژه در نظر داشته باشید: